تا بارگذاری کامل صفحه صبور باشید...
اگر مدت زیادی منتظر مانده اید F5 را بفشارید!

آرشیو شماره های گذشته روزنامه هنرمند

 • هنرمند را دنبال کنید!

 • یادداشت

 • آخرین نوشته ها

  • بررسی «هنرمند» درباره سوء استفاده برخی برنامه‎سازان تلویزیون از مخاطب
   5841 بازدید
  • نقدی بر سرود تیم ملی فوتبال به نام «یازده ستاره» برای حضوردر جام جهانی
   4397 بازدید
 • در شورای سیاستگذاری جشن نوروز مطرح شد؛
  اشاعه ارزش‌های اخلاقی با استفاده از فرهنگ نوروز

  3777

  دوشنبه 21 دسامبر 2015 - 14:57

  2184 بازدید

  شماره 393

  دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: نظام‌های بسیاری از شرق و غرب، برای از بین بردن سنت نوروز تلاش کردند اما در نهایت، هضم شدن این نظام‌ها در چشمه عظیم هویتی و تاریخی بود که ملت ایران را حفظ کرده است.

  به گزارش هنرمند به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در جلسه شورای سیاستگذاری جشن نوروز که صبح امروز ۲۳ آذرماه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، گفت: نوروز، شناسنامه تاریخی و هویت ملی کشور است.

  دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: نظام‌های بسیاری از شرق و غرب، برای از بین بردن این سنت تلاش کردند اما آنچه در نهایت اتفاق افتاد، هضم شدن این نظام‌ها در چشمه عظیم هویتی و تاریخی بود که همواره ملت ایران را حفظ کرده و سایر ملل را تحت تاثیر قرار داده است. وی اضافه کرد: نوروز با دین مغایرت ندارد بلکه می‌توان از آن برای پیشرفت دین بهره برد، ما می‌توانیم ارزشهای اخلاقی را با استفاده از نوروز در کشور و منطقه اشاعه دهیم، نوروز سرآغاز زندگی و حیات طبیعت است که ما را متوجه نگاه به آینده می‌کند. دستیار ویژه رئیس جمهور با اشاره به اینکه حیات اصلی گردشگری در ایام نوروز صورت می‌گیرد، یادآور شد: تحرک بی نظیر اقتصادی در ایام نوروز ایجاد می‌شود، مردم در ایام پیش از نوروز به تهیه و تدارک مایحتاج خود می‌پردازند و در ایام نوروز هم میلیون‌ها نفر با سفر به نقاط مختلف کشور موجب رونق اقتصادی می‌شوند.

  حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه ابعاد شادی بخش نوروز باید تقویت شود، اضافه کرد: پیرایه‌هایی که تناسبی با نوروز ندارند باید حذف شوند و شادی و رونقی که از روزگاران قدیم در این ایام وجود داشته را دوباره در بین مردم اشاعه دهیم. وی افزود: برای احیاء و ایجاد شادی و رونق نوروز باید ستادی با حضور دستگاههای مختلف اعم از وزارت کشور، وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهای دیگر تشکیل شود.

   

  برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی برای نوروز در ۴ موضوع برگزار می‌شود

  همچنین در این جلسه سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر شورای سیاستگذاری جشن نوروز، با اشاره به اینکه این آئین بین تمام اقوام ایرانی مشترک است، توضیح داد: نوروز با مشارکت ۱۳ کشور و با محوریت جمهوری اسلامی ایران به ثبت جهانی رسیده است. وی ادامه داد: براساس وظایفی که سازمان میراث فرهنگی در پژوهش، معرفی و حفاظت بر عهده دارد، شورای سیاستگذاری نوروز تشکیل شد که در سال جاری به شکل هدفمند و منظم برنامه‌های جشن نوروز در سراسر کشور با ۴ موضوع اصلی برگزار می‌شود. برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای نوروز در ۴ موضوع برگزار خواهد شد. این جشن در قالب چهار کمیته، شامل کمیته همایش علمی، نوروز بازار، عروسک‌های نوروز و اجرای فعالیتهای تبلیغاتی فرهنگی با هدایت و راهبری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان دبیرخانه نوروز برگزار خواهد شد.

  در قالب کمیته همایش علمی که ریاست آن را حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی بر عهده دارد، همایش نوروز، میراث صلح و دوستی شامل بخش‌های فراخوان مقاله، افتتاحیه، پنل‌های علمی موازی، نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای اکو، نمایشگاه عکس سلام‌های نوروزی، نمایشگاه عروسک‌های نوروزی، تقدیر از نوروزشناسان، چاپ کتاب سلسله مقالات ارائه شده به همایش، چاپ کتابهای «نوروز و محیط ریست»، «بازی‌های نوروز» و «نان و شیرینی‌های نوروز»، برگزار می‌شود.

  همچنین در کمیته نوروز بازار که راهبری آن را میرشکرایی عضو کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس و فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان بر عهده دارند، نوروز بازار در ۱۲ شهر کشور شامل، تهران، اصفهان، کرمان، گنبد کاووس، چابهار، لاهیجان، تبریز، سنندج، آبادان، قشم و بوشهر در دهه سوم اسفند ماه بر پا می‌شود. در کمیته عروسک‌های نوروزی به ریاست یدالله پرمون مدیرمرکز میراث ناملموس تهران، پنل‌های علمی موازی با همایش نوروز با موضوع عروسک نوروزی و همچنین نمایشگاه عروسک‌های نوروزی، نمایش عروسکی، نمایش فیلم، نمایشگاه عکس، کارگاه ساخت عروسک‌های بومی و محلی در سطح ملی و بین المللی در کاخ جهانی گلستان اجرای می‌شود. در کمیته اجرایی نیز، طرح‌های ساخت انیمیشن ویژه گردشگری نوروز، استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و اطلاع رسانی، همکاری با شهرداری‌ها و صدا و سیما، برگزاری دومین جشنواره فیلم و عکس نوروز، چاپ تمبر نوروز، انتشار نشریه نوروز، انجام امور تبلیغاتی و اطلاع رسانی در فضای مکتوب و مجازی و سایت سازمان، چاپ کتب مرتبط با همایش نوروز و چاپ پوستر، اجرایی می‌شود.

  شما می توانید تصویری از خودتان را در کنار دیدگاهی که می نویسید، قرار دهید!

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیامک ساسانیان