تا بارگذاری کامل صفحه صبور باشید...
اگر مدت زیادی منتظر مانده اید F5 را بفشارید!

آرشیو شماره های گذشته روزنامه هنرمند

 • هنرمند را دنبال کنید!

 • یادداشت

 • آخرین نوشته ها

  • بررسی «هنرمند» درباره سوء استفاده برخی برنامه‎سازان تلویزیون از مخاطب
   2579 بازدید
  • نقدی بر سرود تیم ملی فوتبال به نام «یازده ستاره» برای حضوردر جام جهانی
   1538 بازدید
 • 9443

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷

  4482 بازدید

  شماره 687

  حسین احمدی| پیشتر عرض کرده بودم که ارزیابی عملکرد دولت یازدهم و یا بطور کلی هر دولتی در حوزه فرهنگ و هنر الزاما باید با لحاظ مسایل و شرایط زمان و مشکلات و صدالبته موانع بر سر راه مدیران دولتی در این حوزه، قضاوت و بررسی شود. آنچه خود پیدا بود و هست، قصد و بینش دولت در حوزه فرهنگ و هنر هر چند در عمل و شبیه دولت‌های قبل نمی‌تواند بی خطا و اشتباه باشد، اما رویکرد و برنامه ایشان نشان از برنامه‌های توسعه‌ای، گسترش آزادی عمل بیشتر، بازنگری و بازتعریف محدودیت‌های مختلف و توجه به تامین زیر ساخت‌های لازم برای حیات هنری اهالی فرهنگ و هنرکشور بوده است.

  به نظر می‌رسد به غیر از برخی محدودیت‌های فرهنگی و سلیقه‌ای جاری در کشور و تنگ نظری‌های معمول و مبتلابه هنر، آنچه کار دولت در این مسیر را بیش از هر چیز دیگری در تنگنا و محدودیت قرار می‌داد کمبود منابع مالی لازم برای ایجاد رونق بیشتر و بسترسازی در حوزه سخت افزارهای لازم و بیش از پیش برای فعالیت‌های هنری بود.

  پیشرفت‌های فنی و کمی و کیفی، علی‌الخصوص در حوزه سینما، تولیدات سینمایی، سینماداری و افزایش و تجهیز سالن‌های سینمایی از جمله این موارد است.

  همچنین تلاش برای مشارکت جویی و واگذاری و انتقال هر چه بیشتر امور صنفی اهالی هنر به خود ایشان و کمک به رشد و رونق فعالیت‌های صنفی مسوولانه هنرمندان، که جلوه‌هایی از آن را خاصه در حوزه موسیقی، سینما، تئاتر و برگزاری جشنواره‌های فجر و برنامه‌های جاری در طول این سال‌ها شاهد بوده و هستیم.

  رویکردی که باعث جلب اعتماد از دست رفته هنرمندان به عنوان یک گروه موثر و مرجع اجتماعی و بالطبع بالارفتن انگیزش و انگیزه فعالیت و خلاقیت بیشتر در این عرصه شده است و حتی مشارکت‌های مختلف مدنی و اجتماعی ایشان در رفع مسایل و مشکلات کشور و ایجاد رونق فرهنگی و افزایش روحیه امید و همدلی و پویایی را در پی داشته است.

  بدیهی است که ملت و جامعه ایران به عنوان ملتی با مشخصه فرهنگ و هنر، نیازها و توجهات خاصی را در این حوزه می‌طلبد و توقعات قابل توجه و قابل قبول متقابلی را هم ایجاد می‌کند. این مهم البته به تنهایی از عهده دستگاه فرهنگی دولت – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- و با همه محدودیت مالی و بودجه‌ای و موانعی که پیشتر بیان شد، توقع نمی‌رود.

  انصافا بدیهی است که امکانات و شرایطی که برخی رویه‌ها و قوانین و بودجه‌نویسی‌ها و از همه مهمتر موازی کاری‌های جزیره‌ای دیگر نهادها ایجاد می‌کند از جمله عواملی است که همواره در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب، کمیت وزارت فرهنگ و ارشاد را به عنوان نهاد مجری و مدیر و البته مسوول و پاسخگوی فرهنگ و هنر کشور لنگ کرده است.

  تقسیم بودجه فرهنگی کشور به ارقام خرد و درشت برای ده‌ها نهاد دلواپس فرهنگ و هنر و کارهای متفرقه خردتر از برخی بودجه‌های نجومی ایشان، همواره جزو انتقادات اصلی و فریاد وزرای همیشه مورد سوال این دستگاه بوده که ظاهرا تاکنون گوشی برای شنیدن و درکی برای تدبیر این مهم نداشته است.

  «روزنامه هنرمند» همزمان با آغاز تبلیغات رسمی انتخابات و با احترام به همه نامزد‌های ریاست جمهوری به عنوان یک رسانه فعال که همواره مورد لطف و توجه هنرمندان عزیز کشور نیز قرار داشته است، سعی خواهد داشت تا با انعکاس مطالبات و نقد‌ها و پیشنهادها و البته سوالات هنرمندان کشور خطاب به هر کدام از کاندیداهای محترم و برنامه‌ها و راهکارهای ایشان برای توسعه و همزمان رفع مشکلات فرهنگی – هنری کشور به وظیفه ذاتی خود عمل نماید.

  در این راستا از همه هنرمندان کشور دعوت می‌شود تا سوالات و دغدغه‌های خود را جهت انعکاس و انتقال به نامزدهای ریاست جمهوری و ستادهای انتخاباتی ایشان با ما در میان بگذارند. همچنین ستادهای انتخاباتی هر کدام از نامزدهای محترم نیز می‌توانند برنامه‌ها و پاسخ‌های خود را برای اطلاع قاطبه هنرمندان کشور و درج در روزنامه و همزمان پایگاه اطلاع رسانی هنرمند به دفتر روزنامه ارسال نمایند.

  شما می توانید تصویری از خودتان را در کنار دیدگاهی که می نویسید، قرار دهید!

  بدون دیدگاه

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیامک ساسانیان