تا بارگذاری کامل صفحه صبور باشید...
اگر مدت زیادی منتظر مانده اید F5 را بفشارید!

آرشیو شماره های گذشته روزنامه هنرمند

 • هنرمند را دنبال کنید!

 • یادداشت

 • آخرین نوشته ها

  • بررسی «هنرمند» درباره سوء استفاده برخی برنامه‎سازان تلویزیون از مخاطب
   6219 بازدید
  • نقدی بر سرود تیم ملی فوتبال به نام «یازده ستاره» برای حضوردر جام جهانی
   4932 بازدید
 • گفتگوی «هنرمند» با ابراهیم ابراهیمیان کارگردان فیلم «آااادت نمی‌کنیم»
  چهار« الف» و یک مد سرکش…!

  6360

  یکشنبه 24 جولای 2016 - 13:30

  3001 بازدید

  شماره 523

  مونا کریمی| ابراهیم ابراهیمیان فیلمساز جوان و خوش ذوقی که به همراه سارا سلطانی فیلمنامه دو اثر سینمایی «آگهی تسلیت برای یک روزنامه» و «عادت نمی‌کنیم» را به نگارش درآوردند. ابراهیمیان در «عادت نمی‌کنیم» به سراغ درا‌می ‌اجتماعی رفته و به ارتباط انسان‌ها در شرایط بحرانی به شکل فردی و جمعی ‌می‌پردازد. مسایل و اتفاقات که هر روز آن را در اطراف خود ‌می‌بینیم و یا ‌می‌شنویم که به آن عادت کرده‌‌ایم و یا حتی گاهی به موضوعاتی هم نمی‌خواهیم عادت نمی‌کنیم! قرار است در آثار بعدی ابراهیمیان شاهد فضای متفاوت‌تری باشیم که دغدغه و سوالات فلسفی امروز او را شکل داده است.

   

  *شما تجربه همکاری مشترک با سارا سلطانی در فیلم «آگهی تسلیت برای روزنامه» را داشتید. چطور به همکاری دوباره با‌‌ایشان در نگارش فیلمنامه «عادت نمی‌کنیم» فکر کردید و‌‌ایده فیلمنامه از طرف چه کسی مطرح شد؟

  من و سارا سلطانی در حال کار کردن بر فیلمنامه دیگری با نام «چای تلخ» بودیم که تصور کردم ممکن است توسط شورای نظارت و ارزشیابی با مشکلاتی مواجه شود و فضا برای انجام آن پروژه را مناسب ندیدیم. هرچند فضای فیلمسازی روز به روز پیچیده‌تر و بدتر ‌می‌شود. محافظه کاری من باعث شد سراغ‌‌ایده فیلم «عادت نمی‌کنیم» بیاییم. در واقع‌‌ایده به ذهن من رسید ولی شکل و شمایل آن‌‌این گونه نبود. سارا سلطانی پیشنهادهای بسیار خوبی درباره ‌‌ایده داد و همکاری‌مان را دوباره شروع کردیم.

   *پس گروهی دو نفره تشکیل دادید و احساس کردید به لحاظ فکری تقریبا هم سو با یکدیگر هستید؟ اگر فیلمنامه‌ای  از سوی تهیه کننده‌‌ای پیشنهاد شود آن را ‌می‌سازید؟

  من به مشارکت در فیلم نامه نویسی خیلی عقیده دارم. به نظرم فیلمنامه نویسی کار تک نفره نیست و عموما فیلم‌ها و سریال‌های برجسته دنیا محصول کار تیمی‌است. البته شاید زمانی خودم به تنهایی فیلمنامه بنویسم. ‌‌این فیلم چهارمین تجربه من و سارا سلطانی بود. چون ما در ابتدا فیلمنامه‌‌ای داشتیم که هیچ وقت آن را نساختیم، هم چنین فیلمنامه‌‌ای دیگر به نام «آبی غلیظ» را به نگارش درآوردیم که آماده است اما فرصت ساخت آن فراهم نشده است. در ‌‌این مدت پیشنهاد‌های مختلف از سوی تهیه کنندگان برای فیلم سازی داشتم، اما از جایی به تهیه کنندگان گفتم که من فقط ‌‌ایده و فیلمنامه خودم را کار ‌می‌کنم.  با ‌‌این حال طبیعی است که وقتی برای فیلمنامه خود به دنبال تهیه کننده هستید شرایط سخت و محدودتر ‌می‌شود اما به کاری که انجام ‌می‌دهم عقیده دارم.

  *روابط بین آدم‌ها و اتفاقاتی که پیرامون زندگی مشترک ‌‌این چهار زوج ‌می‌افتد یکی از ویژگی‌های فیلم «عادت نمی‌کنیم» است. در دومین تجربه سینمایی به دنبال بیان چه چیزی بودید و از نگاه فیلمساز ما به چه چیزهایی عادت نمی‌کنیم؟

  به همه آن چه باعث فروپاشی زندگی مشترک، روابط انسان‌ها و یا حتی فروپاشی جامعه ‌می‌شود نباید عادت کنیم. در فیلم با دو خانواده که یکی کاملا فیزیکال و بیرونی و دیگری کاملا درونی است روبرو هستیم. زندگی منصور و سیما در حال فروپاشی است، شاید طلاقی صورت نگیرد اما طلاق عاطفی اتفاق ‌می‌افتد. من امیدوارم به ‌‌این وضعیت عادت نکنیم. امیدوارم به ازدواج سفید و آمار وحشتناک طلاق که در حال افزایش است عادت نکنیم. اخلاق گرایی نسبی در فیلم جزِئ اعتقادات شخصی‌ام است و ‌می‌خواهم با‌‌ این تریبون مانیفیست ذهنی‌ام را گسترش دهم. مسئله دیگر ‌‌این است که وقتی پنهان کاری اتفاق ‌می‌افتد یک جهان نامتعادل در رابطه‌های جمعی اتفاق ‌می‌افتد. همه ‌می‌دانیم که به یکدیگر دروغ ‌می‌گوییم، اما ‌‌این عادت شده که نباید عادت کرد. اکنون زندگی‌های امروزی جامعه‌‌ایرانی از هم ‌می‌پاشد و ما از گفتنش ابا داریم، بنابراین آمار درست تجاوز، ‌‌ایدز، طلاق نداریم چون بر روی انبوهی دروغ سوار شدیم. جامعه، دولت و همه انسان‌ها با رودربایستی نسبی زندگی ‌می‌کنند، از هم حقایق را پنهان ‌می‌کنند و ترجیح ‌می‌دهند که درباره‌اش حرف نزنند که ‌‌این عادت خطرناک است و باعث فروپاشی است. به نظرم تا ۳۰ سال آینده در‌‌ایران ازدواجی صورت نمی‌گیرد که طلاق وجود داشته باشد. ما همیشه جامعه اروپاییان را نقد ‌می‌کنیم، در حالی که روابط اخلاقی و انسانی جامعه اروپایی محکم‌تر از جامعه ما است  و با‌‌ این که ما در جامعه اخلاقی زندگی ‌می‌کنیم و باید همه زیر متن آن را رعایت کنند، اما متاسفانه در جامعه ما وجوه ‌اخلاقی را کسی رعایت نمی‌کند و تقریبا به زیر صفر ‌می‌رسد. ما عادت نمی‌کنیم، آدم‌ها عادت نمی‌کنند و خودشان را به راه دیگری ‌می‌زنند.

   *بن مایه فیلم خیانت و پنهان کاری آدم‌هاست!!! چرا‌‌ این موضوع را با وجود تکرار شدن در بیشتر فیلم‌ها انتخاب کردید؟

  به نظرم خیانت نیست. بن مایه فیلم وضعیتی است که در یک جمله خلاصه ‌می‌شود. اگر الان در ‌‌این جایگاه نیاز داری که بخشیده شوی یا ببخشی، فردا ‌‌این جایگاه عوض ‌می‌شود که ‌‌این مکانیزم بین احمد رضا و مهتاب در فیلم جاری است. در ابتدای فیلم احمدرضا نیاز دارد بخشیده شود و مهتاب نمی‌بخشد و در سکانس فینال مهتاب نیاز به بخشیده شدن از طرف احمدرضا را دارد و مطمئنا بخشیده نمی‌شود و یا حتی اگر بخشیده شود وضعیت تغییر ‌می‌کند. وقتی دیواری فرو ریخت و حرمت‌ها و مناسبات اخلاقی از بین رفت دیگر نمی‌توان مثل اول آن را ساخت.  اما اصل ماجرا‌‌ این است که در زندگی مهتاب و احمدرضا اتفاقی نیافتاده و در زندگی یک زوج دیگر‌‌این اتفاق افتاده است و‌‌این معادلات راوارد زندگی آنها کرده است. موضوع دیگر‌‌این است که خیانت زمانی اتفاق ‌می‌افتد که غیر شرعی و غیر قانونی باشد. منصور همسر دوم انتخاب کرده و طبق شرع و قانون اجازه دارد چندین زن بگیرد. ازدواجی بین او و دختر دانشجو رقم خورده، شناسنامه‌‌ای امضا شده و حتی بچه مشروع متولد شده است. بی‌گناه‌ترین آدم قصه همان بچه و بعد آن دختر است که به خاطر اشتباه خودش به ‌‌اینجا رسید.

  *با وجود آن که اعتقاد دارید ازدواج منصور طبق شرع و قانون صورت گرفته اما در مناسبات اخلاقی، پنهان کاری منصور نوعی خیانت به همسرش تلقی ‌می‌شود !!! به اضافه ‌‌این که فطرت و روحیات زن  قانون و شرع را نمی‌تواند بپذیرد و هیچ وقت به وجود زن دیگر نمی‌تواند عادت کند!!

  بله. ‌‌این موضوعی که شما عنوان ‌می‌کنید اخلاقی است و به نظرم اخلاقیات در جامعه امروز ما جایی ندارد. وقتی مناسبات اخلاقی ما افسار گسیخته و درهم است قانون پشت مردی مثل منصور است، برای همین پدر دختر موضوع را رها ‌می‌کند و ‌می‌رود چون دستش بسته است. ‌‌این خانم همسر قانونی منصور بوده و به شکل شرعی بارداراست. هیچ خیانتی اتفاق نیفتاده و شما از نگاه زنانه خود به موضوع نگاه می‌کنید. اما من از نگاه شرعی و قانونی ‌می‌نگرم و زور شرع و قانون بیشتر از اخلاق گرایی فردی است. وقتی اخلاق گرایی فردی باشد همه چیز شکننده و نسبی است چون شما به موضوعی اعتقاد داری که شاید من نداشته باشم. اما همه به قانون اعتقاد داریم و باید رعایت کنیم و شرع هم جزلاینفک جامعه ما است. در‌‌این میان مناسبات اخلاقی داریم که به اعتقادات فردی مربوط ‌می‌شود. بله. درونیات اخلاقی و فطرت زن ‌‌این گونه که شما ‌می‌گویی است، اما قانون به جامعه مردسالار اجازه داده که ‌‌این کار را بکند و زن ‌نمی‌تواند به همسرش بگوید خیانت کرده‌‌ای. حرف درستی زدی، آفرین. هیچ زنی نمی‌تواند به موضوع ازدواج همسرش عادت کند.

  *فیلم عادت نمی‌کنیم به لحاظ پردازش و نگاه واقع گرایانه متفاوت‌تر از اثر قبلی شما است. ‌‌این فاصله گرفتن با آن نوع فیلمسازی بنا به نوع فیلمنامه تغییر ‌می‌کند و یا مربوط به دغدغه‌های فکری‌تان در سینما ‌می‌شود؟

  در هر دو فیلم رابطه انسانی را در شرایط ویژه به چالش کشیدم، اما در‌‌این فیلم روایت بصری، ساختاری و پلاتی فیلمنامه متفاوت است. دغدغه‌های من تغییری نکرده و در فیلم‌های بعدی هم دغدغه یکسانی دارم، اما در روایت و ساختار فیلمنامه در حال تجربیاتی هستم و قطعا فیلم بعدی من هم تجربه دیگری خواهد بود. اگر فیلم‌هایم شبیه هم باشد مرگ ابراهیمیان در زمینه فیلمسازی است و تمام تلاشم ‌‌این است که فیلم‌هایم شبیه یکدیگر نباشد.

  *دغدغه بیان چه موضوعاتی شمارا ملزم به ساخت فیلم ‌می‌کند؟

  جهان برای من پر از علامت سوال است. دوست دارم آدم‌ها را در شرایط ویژه بررسی کنم، ابتدا به صورت فردی و بعد روابط آدم‌ها در شرایط ویژه بپردازم. بحران همیشه برایم جذاب بوده و ‌‌این که آدم‌ها در بحران چه واکنشی نشان ‌می‌دهند و‌‌ این واکنش‌ها چه تاثیری بر روابط آدم‌ها دارد.‌‌ این روزها دغدغه ویژه‌تری دارم و سوال‌های نسبی و مطلقی که دنیا پیش روی آدم‌ها ‌می‌گذارد و بی‌جواب هستند به سراغم ‌می‌آید مثال کودکی که در شرایط ویژه قرار دارد و بیماری او باعث ‌می‌شود که جمع و اطرافیان او فوت کنند. حال نه ‌می‌توان او را قرنطینه کرد و نه جایی فرستاد که دیگران هم بالطبع دچار مرگ خواهند شد. از نگاه کودک دنیا چگونه تعریف ‌می‌شود؟؟ عدالت درباره‌‌این بچه کجاست؟ کاراکتر‌هایی که کاملا رودرروی عدالت جمعی قرار ‌می‌گیرند. تا انسان در لحظه قرار نگیرد نمی‌تواند جواب دهد، اما اگر در لحظه اتفاق بیفتد بالاخره به جایی ختم ‌می‌شود. اما آن ختم کجاست؟ به نظرم فضای فیلم‌هایم  کم کم دچار فلسفه تراژیک شود.

  *به هر حال موضوعی که مطرح کردید درباره کودک بی‌پناهی است که ‌می‌تواند بسیار قابل تامل و تراژیک باشد و به نظرم به نوعی دست گذاشتن روی نقطه ضعف انسان‌ها هم ‌می‌تواند باشد!!

  دقیقا. ذهنیاتم به ‌‌این سمت و سو در حال حرکت است که بسیار تراژیک است و اجبار عجیبی دارد که فرد در موقعیت نامتعادل قرار ‌می‌گیرد و راهی وجود ندارد. وقتی فردی به همسرش خیانت کند دوراه حل برای زن وجود دارد یا ترکش کند و یا زندگی را ادامه دهد، اما اتفاقاتی که در ذهنم روی ‌می‌دهد راهی برایش وجود ندارد و بسیار بغرنج است.

  *با احترام به فیلم‌های تجاری که مخاطبان خود را دارد و وجود‌‌ این گونه فیلم‌ها در سینما هم لازم است، اما به نظرم فیلم‌های تلخ که تلنگری به مخاطب ‌می‌زند و حتی لحظه‌‌ای تماشاگر به محتوای فیلم بی‌اندیشد یعنی رسالت فیلمساز انجام شده است؟!

  بله و ‌‌این دقیقا رسالت من است. سینما ‌می‌تواند فان، بتمن، تریلر و یا حتی کمدی‌های مزخرف که امروز در حال اکران است باشد. تاکید ‌می‌کنم کمدی‌های مزخرف که شعور و فکر مخاطب را ریشه کن ‌می‌کند. عموما جامعه ما به سمتی در حال حرکت است که  وقتی پیشنهاد درام داده ‌می‌شود که کمی‌به محتوای آن فکر کند مخاطب ازآن فرار ‌می‌کند و ادعا ‌می‌کند که نمی‌خواهد با دیدن فیلم‌ها افسرده‌تر شود. بعضی مخاطب‌ها حتی حاضر نیستند با واقعیت تلخ روبرو شوند و با آن بجنگند. جهان امروز جهان جنگ است و بزرگترین ویژگی آن گرفتن حق است. وقتی فکری وجود نداشته باشد تبدیل به توده‌‌ای ‌می‌شود که نگاه جمعی، شعور و فهم پایین ‌می‌آید. ما برای کمدی احمقانه پول ‌می‌دهیم که یک ساعت در ذهن ن‌می‌ماند. در قدیم کمدی‌هایی بود که مخاطب را ‌می‌خنداند اما امروز مردم با دیدن کمدی با ناسزا و ناراحتی از سالن بیرون ‌می‌آیند. در فیلم «عادت نمی‌کنیم» فکر درگیر ‌می‌شود حداقل تا زمانی که فرد به پارکینگ  برای خروج ‌می‌رود و یا حتی مدت زمان بیشتر.

  *حتی ‌می‌توان به وجود کمدی‌ها و فیلم‌های تجاری امیدوار بود که در پس خنده حرفی برای گفتن داشته باشد. با صحبت‌هایی که از تصورات ذهنی و نوع فیلم سازی  عنوان شد یاد بهرام توکلی افتادم که با وجود شیوه فیلم سازی منحصر به فردش در یک ساختارشکنی عجیب فیلمی‌کمدی با نام «من دیه گو مارادونا هستم» را ساخت که حرفی برای گفتن داشت و بسیار قابل احترام بود. باید قبول کرد فیلم‌های امثال شما حال و هوای خاص‌تر و مخاطبان ویژه تری دارد که مشتاق دیدن ‌می‌شوند؟

  درسته. عقیده من به ساخت فیلم‌هایی است که مخاطب را به فکر ببرد و‌‌این را به فیلم‌های تجاری ترجیح ‌می‌دهم. بالاخره شما ‌می‌پذیرید که ‌می‌خواهید از سینما پول درآوردید یا نه!! ۹۰ درصد در جامعه به دنبال دلالیسم ‌می‌روند و فقط واسطه هستند و پول هنگفت به جیب ‌می‌زنند بدون‌‌این که کاری کنند. جامعه‌‌ای که فکر نکند رو به انهدام تنبلی و افسردگی ‌می‌رود. اگر مخاطب برای فشار زندگی  فیلم کمدی را انتخاب ‌می‌کند تا دقایقی بخندد اشکال ندارد، به شرط ‌‌این که فیلم «اجاره نشین‌ها» باشد. کمدی زیر شاخه‌های مختلف دارد، کمدی رمانتیک در‌هالیوود به بهترین شکل ساخته ‌می‌شود و چارچوب خانواده و مناسبات را به خوبی حفظ ‌می‌کند و فیل‌می‌مبتذل ارایه نمی‌دهد.  من همه وجوه کمدی را ‌می‌شناسم و با تعاریفش شاید بتوانم فیلم بسازم، اما ‌می‌دانم بلد نیستم چون ذهن من ریشه تلخ دارد و رسالتم چیز دیگری است. اگر زمانی بتوانم در کمدی حرفم را بزنم و استدلال بیاورم حتما ‌‌این کار را ‌می‌کنم. نام بهرام توکلی را آوردی که به نظرم فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» یکی از بهترین فیلم‌های کمدی گروتسک در چند ساله سینمای‌‌ ایران است. نمی‌دانم چرا مخاطب‌‌این طور برخورد ‌می‌کند؟ فیلم وجه کاریکاتور گونه دارد و فیلمساز وجه انتهایی فیلم را به شکل مینی مالیستی تغییر ‌می‌دهد و وارد جهان فانتزی ‌می‌کند. فیلم موقعیت خنده دار دارد و حرف خودش را هم ‌می‌زند. در انتها درباره دست خدا صحبت ‌می‌کند که به نظرم یکی از پدیده‌های عجیب اکنون در دنیا و نه فقط جامعه‌‌ایرانی است. اتفاقاتی که باعث ‌می‌شود یک شبه موقعیت یک آدم تغییر کند. مانیفیست ذهنی من ‌‌این است که فیلمساز نمی‌تواند جامعه را ترمیم کند، اما ‌می‌تواند طرح موضوع کند. من به راحتی ‌می‌توانم فیلم ۱۰ میلیارد بسازم اما رسالتم اجازه ‌‌این کار را نمی‌دهد و آدم چنین کاری نیستم.

  *موضوع مهمی‌که باید به آن اشاره کنم تاثیرگیری فیلم‌های فیلمسازان جوان ما از ویژگی‌ها و حال و هوای فیلم‌های اصغر فرهادی است.‌‌این پرداخت در شکل و شمایل شما هم دیده ‌می‌شود حتی موضوعاتی که بیان ‌می‌کنید!

  به دلیل موقعیت فیلمنامه است، اما موضوعاتی مثل پنهان کاری، دروغ که در فیلم من ‌می‌بینید را به هزاران شکل متفاوت غیرخطی،  فانتزی، تریلر ‌می‌توان روایت کرد. فیلمنامه «عادت نمی‌کنیم» دارای یک مهندسی و ساختار است که شما ‌‌این مهندسی ساختار و شکل را در آثار فرهادی دیدید. من به اصغر فرهادی هیچ اعتقادی ندارم و به نظرم فرهادی فیلمنامه نویس بزرگی است اما فیلمساز خوبی نیست. یعنی اصولا جهان تصویری وروایت تصویری ویژه از ‌‌ایشان نمی‌بینم. اما از طرفی  یکی از بزرگترین فیلمنامه نویسان قابل عصر اکنون‌‌ ایران و به شدت محافظه کار است. اگر‌‌این جهان فیلمنامه نویسی را به وجوه دیگر تعمیم ‌می‌داد و مثلا یک شکل دیگر فیلمنامه را روایت می‌کرد بهتر بود. الگوی روایت تصویری و بصری ویژه‌‌ای امضا شده از یک کارگردان در هیچ آثاری از فرهادی به جز فیلم «درباره الی» ندیدم.

    *با وجود آن که معتقدید که شیوه کاری هردوی شما متفاوت است اما شباهت سکانس پایانی فیلم «چهارشنبه سوری» و «عادت نمی‌کنیم» قابل توجه است. به اضافه ‌‌این که شاید نوع روایت و اطلاعاتی که فیلمساز در طول فیلم به مخاطب ‌می‌دهد یکسان نیست!

  مشکل فیلم‌های فرهادی در چهارشنبه سوری به‌‌ این است که مخاطب از کاراکتر جلو ‌می‌افتد و اطلاعاتش بیشتر است اما من در فیلم هم پای اتفاقات فیلم به مخاطب اطلاعات ‌می‌دهم. زمانی که سیما متوجه موضوع ‌می‌شود مخاطب هم زمان، آن را ‌می‌فهمد. فیلم «چهارشنبه سوری» شیوه غلطی دارد. فیلمساز روایت رئالیستی دارد اما با مخاطب صداقت ندارد و مخاطب را از شخصیت فیلم جلو ‌می‌اندارد و‌‌این دروغ بزرگ در همه آثار فرهادی است که مخاطب را یا جلو ‌می‌اندازد و یا عقب نگه ‌می‌دارد. هیچ جا به نسبت جهان درست حودش به مخاطب اطلاعات نمی‌دهد. صحنه تصادف در فیلم «جدایی نادر از سیمین »چه دلیلی دارد؟ وقتی همه چیز واقع گرا در ساختاری پیش ‌می‌رود چرا آن را باید حذف کرد و به دروغ بزرگ تبدیل کرد؟ راضیه(ساره بیات) در جدایی به دکتر زنان ‌می‌رود و در آخر فیلم ‌می‌گوید من شک دارم. به چه چیز شک دارد؟ فیلمساز صحنه تصادف را از ما ‌می‌گیرد. ‌‌آیا دکتر گفته فرزندت مرده یا زنده‌اس؟ و فیلم همان جا باید تمام شود. البته هیچ کدام از ارزش‌های فیلمنامه نویسی فرهادی را زیر سوال نمی‌برم و همواره ‌می‌گویم بزرگترین در قله فیلمنامه نویسی‌‌ایران است اما حاضر نیست شیوه ویژه اش را میان فیلمسازان تکثیر کند. مشکل فیلم سازان ما است که از روی آن فیلم کپی ‌می‌کنند. باید ساختار اجرایی را برداشت و به شیوه خود روایت کرد. کاری که خیلی از فیلمسازان خوب دنیا انجام ‌می‌دهند و از هم تاثیر ‌می‌گیرند. تاثیر گرفتن بد نیست. برشت ‌می‌گوید: ما از گذشتگانمان دزدیدیم، شما از ما بدزدید. شیوه پخته شدن هنر دنیا‌‌ این است که به گذشتگان فکر کنیم و ‌‌آیندگان به ما نگاه کنند.

  *درباره مثال‌هایی که از صحنه تصادف و یا دکتر رفتن راضیه(ساره بیات) درفیلم جدایی نادر از سیمین ‌می‌زنید که راضیه در همان زمان دکتر زنان متوجه ‌می‌شود که فرزندش مرده یا زنده‌اس و تصادف و یا هل دادن او مبنی بر از بین رفتن فرزندش دروغی بزرگ به مخاطب است. اگر قرار باشد فیلم همان جا به پایان برسد باید گفت چرا فیلمساز طرح موضوع کرده و فیلم را ساخته است؟ باید‌‌ این تعلیق‌‌ایجاد شود!

  چون غلط است. اگر روایت بیشتر کارها بر جهان جادو پیش ‌می‌رفت حق با شما بود، اما‌‌این فیلم واقع گرا است. فرهادی سعی دارد ناتورالیستی پیش برود و روایت کند. نمونه اش آسانسور پر از کثیفی و چرک است. در فیلم عادت نمی‌کنیم روایت رئالیستی و واقع گرا است و جهان بصری‌اش پر از عکس بوده و تلاش ‌می‌کند از ‌‌این واقعه عکس بگیرد.

  *به بحث اصلی درباره فیلم بپردازیم. احمد برخلاف مهتاب که نگران رابطه همسرش است، بسیار رفتار خاصی دارد، قضاوت دیگران برایش مهم نیست و حتی به صحبت همسرش گوش نمی‌دهد. به نظر شما سکوت احمد در قبال چنین موضوعی بیش از حد اغراق آمیز نشده است؟

  این شخصیت برایم ما به ازای واقعی بیرونی داشت که ده برابر بدتر از احمدرضای فیلم بود. دقیقا همین طور است و او به مهتاب توجه ندارد. چون احمدرضا حرف زدن بلد نیست. احمدرضا ابتدا به همسرش ‌می‌گوید برای خودت زندگی کن و نمی‌خواهم درباره ‌‌این موضوع حرف بزنم. اما از جایی به بعد در دفتر وکیل متوجه ‌می‌شود معادلات در حال به هم ریختن است و سکوت او باعث شکستش ‌می‌شود و آبرویش به خطر ‌می‌افتد.

  *یعنی زمانی سکوت را برگ برنده خود ‌می‌داند؟

  آفرین. در واقع احمدرضا رو دست ‌می‌خورد و حتی پدر دختر رها ‌می‌کند و ‌می‌رود و پرونده ممکن است مختومه شود، اما آبروی احمدرضا در خطر است. احمدرضا منتظر ‌می‌شود تا با مدرکی بی‌گناهیش را ثابت کند. وقتی ‌می‌فهمد دختر باردار است به نفع او ‌می‌شود و ‌می‌توان با آزمایش ژنتیک خودش را مبرا کند. زمانی که منصور ماجرا را ‌می‌پیچاند همه تصور ‌می‌کنیم که برای دوستش در تلاش است، در حالی که برای خود تلاش ‌می‌کند.

  *همه شخصیت‌های فیلم درگیر ماجرا هستند ولی شیوه روایی فیلمنامه طوری است که در انتهای فیلم شوکی به مخاطب داده ‌می‌شود و او را غافلگیر ‌می‌کند. ‌می‌توان گفت به شیوه‌‌ای معمایی حل ‌می‌شود؟ ‌‌آیا خودتان از به کار بردن شیوه غافلگیری به مخاطب علاقه مندید؟

  ما با دروغ باعث غافلگیری مخاطب نمی‌شویم و هم زمان مخاطب و شخصیت متوجه ماجرا ‌می‌شوند. البته عده‌‌ای غافلگیر ‌می‌شوند و یا بعضی در طول فیلم حدس‌هایی ‌می‌زنند اما تردستی نکردیم که چیزی را پنهان و بعد آن را آشکار کنیم. گاهی گره در فیلمی‌باز ‌می‌شود ولی‌‌ایجاد شوک ‌نمی‌کند. اما در عادت نمی‌کنیم ‌‌ایجاد شوک ‌می‌کند. در واقع قصد و علاقه‌ام ‌‌این نبود، اما روند قصه مرا به‌‌این سمت برد. البته تعلیق در قصه‌هایی که تعریف ‌می‌کنم  همیشه وجود دارد و همه چیز بستگی به فیلمنامه، تم و‌‌ایده دارد.

  *در دو فیلم شما با مقوله مرگ روبه رو هستیم،‌‌ آیا دغدغه و علت خاصی از نهادن موضوع مرگ درفیلم‌هایتان وجود دارد؟

  من ذهن مرگ اندیشی دارم و مرگ برایم هولناک است .به نظرم ماجرای تلخی است و اغلب اوقات در شب به آن فکر ‌می‌کنم و ترس عجیبی بی تعارف مرا ‌می‌گیرد.  مرگ در من نهادینه شده و شاید وقتی قصه تعریف ‌می‌کنم ناخودآگاه مرگ در آن ‌می‌آید. اتفاقا ‌‌ایده‌‌ای دارم که چهار مرگ در آن اتفاق ‌می‌افتد و دو مرگ آخر به شدت اندوهناک و تاثیرگذار است. دو چیز درآن مشهود است یکی سوال‌هایی که در ابتدا عرض کردم که کاراکتر را در جبر قرار ‌می‌دهد که راهی ندارد و دیگری مرگ.

  *شما به عنوان نویسنده، کارگردان و تدوینگر در‌‌این فیلم فعالیت ‌می‌کنید. چرا؟ آیا در تدوین مجدد تغییری در ریتم فیلم ‌می‌دهید؟

  قبل از آن که کارگردان باشم تدوین را ‌می‌دانستم. در فیلم قبلی مناسباتی بود که تهیه کننده نمی‌خواست تدوین را انجام دهم، اما در‌‌این فیلم  تدوین هم انجام دادم. زمانی که فیلمم به پایان برسد دیگر به ریتم آن دست نمی‌زنم. برای فرد دیگر هم تدوین نخواهم کرد.

  *چرا؟

  فکر ‌می‌کنم نمی‌توانم سوار بر روایت یک نفر دیگر باشم. در واقع خودم را ‌می‌توانم قیچی کنم، اما بقیه را شاید نتوانم.

  *انتخاب حضور هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن و دیگر بازیگران در حین نوشتن فیلمنامه بود یا یا بعد ازآن انتخاب شدند؟

  زمان نگارش فیلمنامه به هدیه تهرانی، ساره بیات، شیرین یزدان بخش و پانته آ پناهی‌ها فکر ‌می‌کردم. هم چنین بعد از نگارش محمدرضا فروتن و کمی ‌بعدتر حمیدرضا آذرنگ انتخاب شد. اتفاقا مهسا همتی مشاور رسانه‌‌ای فیلم گفت هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن بعد از ۱۷ سال در‌‌این فیلم هم بازی شدند و برای خودم جالب بود و کاملا اتفاقی صورت گرفت.

  *جریان غلط املایی نام فیلم و ساختارشکنی مفهو‌می‌چیست؟

  چون همه عادت دارند کلمه عادت را با «ع» ببینند و ما همان لحظه اول ‌‌این عادت را از شما گرفتیم. کلمه را به «آ» تبدیل کردیم که در لحظه اول خرق عادت در ذهن شکل بگیرد. چهار« الف» و یک مد سرکش، قصه‌‌ای که روی چهار کاراکتر اصلی سایه افکنده است.

  *رابطه سینما و ادبیات در فیلم‌های شما چگونه تعریف ‌می‌شود؟

  خودم به شدت تحت تاثیر ادبیات هستم و سینما زاییده عکس و ادبیات است. در سینما مفاهیمی ‌بزرگ که در ادبیات هم وجود دارد به شکل تصویری بیان ‌می‌شود. پیکره کامل از‌‌ ایجاز، استعاره، نماد، تمثیل همه از ادبیات وارد سینما شده و دو سویه است. اگر ادبیات از سینما قطع شود تفکری وجود ندارد و نتیجه آن فیلم‌های کمدی مزخرف امروز ‌می‌شود. در جایی به بهرام توکلی اشاره کردید. بهرام توکلی از ادبیات برای سینما وام ‌می‌گیرد و حتی سینما را وارد ادبیات ‌می‌کند.

  *فضا و طراحی صحنه با وجود رنگ آبی شمایل خاصی به فیلم داده است. چرا‌‌ این رنگ را انتخاب کردید؟

  شاید آبی برای من شبیه عادت نمی‌کنیم است. رنگ آبی از خوابی که دیدم شکل گرفت که پس از بیدار شدن تصمیم گرفتم عادت نمی‌کنیم را به آبی درآورم. آبی در‌‌اینجا سردی رابطه آدم‌ها را نشان ‌می‌دهد.

  *شما به تازگی در برنامه هفت حضور داشتید نظرتان درخصوص ‌‌این برنامه چیست و آیا انتقادهایی که به آن ‌می‌کنند قبول دارید؟

  در‌‌این ماجرا وارد نمی‌شوم، چون با افخمی ‌رفاقت دارم. رابطه‌ام با او استاد و شاگردی است و در سینمای من تاثیرگذار است.

  *آقای افخمی‌ را از برنامه جدا کنید و درباره ماهیت و نقدهایی که در هفت صورت ‌می‌گیرد بگویید؟

  درخصوص نقد به مسعود فراستی گفتم که باید نقدی داشته باشد که امکان پذیرش آن برای مخاطب وجود داشته باشد. البته بسیاری از حرف‌هایش درست است، اما شیوه مطرح کردن بسیار بد  و ناراحت کننده دارد که جایی به سمت توهین ‌می‌رود. اگر فراستی ادبیات نقد را با جامعه مماس کند، بهترین منتقد ‌‌ایران است. منتقد برجسته‌‌ای که مغزش کتابخانه سینماست. نقد زیر شاخه‌های مختلف دارد. در اروپایی شرقی شیوه نقد مثل  کشور ما است و مثل داس فیلم را ‌می‌زنند، اما در آمریکا نقد متفاوت صورت ‌می‌گیرد و لایه‌های مختلف را برای مخاطب بازگو ‌می‌کند که قابل فهم باشد. به طور کلی برنامه را دوست ندارم، باید هیجان انگیز تر باشد و  یا حتی حاشیه آن بیشتر شود. ‌‌این حاشیه کمک ‌می‌کند بی رودربایستی و با صراحت و البته با رعایت ادب و احترام با هم حرف بزنیم. با‌‌این که افخمی ‌از برنامه برود مخالفم و یک جایی باید بایستد از چالش‌ها رد شود وکار را تمام کند. به نظرم تا ۲سال‌‌اینده برنامه خوبی خواهد شد.

  شما می توانید تصویری از خودتان را در کنار دیدگاهی که می نویسید، قرار دهید!

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیامک ساسانیان